Dokumentacja dyrektora
Nadzór pedagogiczny
Ewaluacja wewnętrzna
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zwolnić nauczyciela kontraktowego z art.20 KN, jak ma wyglądać takie zwolnienie (wzór)? Czy muszę powiadomić związki zawodowe?Jeśli tak, to w jakiej formie?
Przy zwalnianiu nauczycieli z art. 20 KN należy przyjąć określone kryteria zwalniania. Przede wszystkim bierze się pod uwagę sposób nawiązania stosunku pracy (mianowanie przed umową o pracę), wyższe kwalifikacje do nauczania przedmiotu, doświadczenie w pracy nauczyciela, jego sukcesy, podejście do obowiązków.
W przypadku zwolnienia z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły musi zawiadomić na piśmie reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową. Najpierw więc należy wsprawdzić, czy nauczyciel jest członkiem któregoś ze związków. Dopiero po uzyskaniu opinii związków zawodowych lub po 7 dniach od ich poinformowania (jeżeli nie wydano żadnej opinii) można podjąć decyzję o zwolnieniu.
W wypowiedzeniu stosunku pracy należy dokładnie określić przyczyny zwolnienia. Nie może to być ogólne określenie - zmiany organizacyjne, lecz konkretnie podane fakty, tak aby nauczyciel wiedział, dlaczego został zwolniony, m.in. mniejsza liczba uczniów w nowym roku szkolnym, mniejsza liczba godzin danego przedmiotu/przedmiotów, do nauczania których nauczyciel posiada kwalifikacje, niższe kwalifikacje od pozostałych nauczycieli, itp.
W wypowiedzeniu należy również zawrzeć informację o możliwości odwołania do właściwego sądu pracy.
Poza tym, nauczycielowi zwolnionemu w trybie art. 20 KN przysługuje odprawa z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Wzór pisma dostępny jest do pobrania poniżej oraz w zakładce Kadry w oświacie - Zatrudnianie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
-
Ilość stron w dokumencie: 0
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel - magister edukacji wczesnoszkolnej, który ukończył studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogiki, posiada wystarczające uprawnienia, aby pracować w charakterze nauczyciela wspomagającego (współtworzącego proces kształcenia) dla ucznia gimnazjum, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, dokładnie zespół Aspergera?
- Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o konieczności zatrudnienia pomocy nauczyciela lub woźnej oddziałowej w przedszkolu dla oddziału dzieci 3-, 4-letnich?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić asystenta, pomoc lub nauczyciela wspomagającego do oddziału przedszkolnego przy szkole (dzieci cztero i pięcioletnie), jeśli w grupie będzie dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (niepełnosprawność ruchowa, w tym afazje). Dziecko ma niedowład kończyn dolnych i nie porusza się samodzielnie?
- Właśnie otrzymaliśmy informację o zamiarze likwidacji przez organ prowadzący naszej szkoły. Władze gminy tłumaczą, że szkoła jest za droga w utrzymaniu (uczęszcza do niej 49 uczniów). Nauczyciele i dyrektor, aby zminimalizować koszty, są gotowi zrezygnować z przysługujących im dodatków np. za wychowawstwo czy funkcyjnego. Czy mają do tego prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole, której organem prowadzącym jest gmina może uzupełniać etat w szkole społecznej, której organem prowadzącym jest Zabrzańskie Towarzystwo Oświatowe? W obydwu przypadkach organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Kuratorium Oświaty.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe
Najbardziej korzystnym modelem niezmiennie pozostaje klasyczna wersja pracowni wyposażonej w serwer oraz komputery stacjonarne. Idealnym rozwiązaniem jest inwestycja w nowy sprzęt renomowanych firm. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy budżet na to nie pozwala?